A couple of weeks ago, we posted up the confirmed artists for this weekend’s DEMF/Movement festival.  That’s right, this weekend.  As in tomorrow!  Can you believe it’s here?  Rev. Voodoo and Ankhjii can’t make it out this year….just too many things not working out for us.  We’ll miss the fest, and we’ll miss all our friends out there.  Hope ya’ll can report back here with some amazing photos!  Anyway, the lineup by day/stage/slot follows here!

Saturday

Vitamin Water Stage

12:00 PM – Matthew Hawtin
2:00 PM – Mark Ernestus
5:00 PM – Scion
6:30 PM – Woody McBride
8:00 PM – John Acquaviva
9:30 PM – Josh Wink
11:00 PM – Plastikman

Red Bull Stage

1:00 PM – Jeff Risk
2:00 PM – Jimmy Edgar, John Ryan, Ian Clark
3:00 PM – Sinistarr w/ MC Teddy & Bombscare
4:30 PM – DZ feat. Toophaced
6:00 PM – Martyn
7:30 PM – Excision
9:00 PM – A-Trak
10:30 PM – DJ Hype

Beatport Stage

2:00 PM – Dan Bain
3:30 PM – Onur Ozer
5:00 PM – Ida Engberg
6:30 PM – Jamie Jones
8:00 PM – Paco Osuna
9:30 PM – Claude VonStroke

Made In Detroit Stage

2:00 PM – Patrice Scott
4:30 PM – Niko Marks
6:00 PM – Kyle Hall
7:30 PM – Rick Wilhite
9:00 PM – Theo Parrish

Torino Stage

5:00 PM – Kenneth Thomas
6:30 PM – Stylophonic
7:00 PM – Kirk Degiorgio
9:00 PM – Marco Carola

Sunday

Vitamin Water Stage

2:00 PM – Recloose
4:00 PM – DJ Pierre
6:00 PM – Larry Heard
7:00 PM – DJ Sneak
9:00 PM – Derrick Carter
11:00 PM – Inner City

Red Bull Stage

2:00 PM – Starski & Clutch, DJ Dick, DJ Godfather
5:00 PM – Hudson Mohawke
6:00 PM – Kid Sister
7:00 PM – Phat Kat & Guilty Simpson
8:00 PM – Kraak & Smaak
9:30 PM – Mr. Scruff
11:00 PM – Ghostland Observatory

Beatport Stage

12:00 PM – Acid Didj
2:00 PM – John Johr
4:00 PM – Martinez Brothers
6:00 PM – Martin Buttrich
7:00 PM – Cassy
9:00 PM – Ricardo Villalobos

Made In Detroit Stage

2:00 PM – Gabe Real
4:00 PM – Ryan Crosson
5:30 PM – K-HAND
7:00 PM – Anthony “Shake” Shakir
8:30 PM – Rolando
10:00 PM – Rob Hood

Torino Stage

2:00 PM – I-Robots
3:30 PM – DJ Torpez
5:00 PM – Psycatron
6:30 PM – Orlando Voorn
7:30 PM – Greg Gow
9:00 PM – Derrick May

Monday

Vitamin Water Stage

3:30 PM – Luke Hess
5:00 PM – Agoria
6:30 PM – Rex Sepulveda
8:00 PM – Stacey Pullen
10:00 PM – Kenny Larkin
11:00 PM – Model 500

Red Bull Stage

2:00 PM – Tokimonsta
3:00 PM – Francesco Tristano
4:00 PM – Moritz von Oswald Trio
5:00 PM – DJ Koze
6:30 PM – Michael Mayer
8:15 PM – Simian Mobile Disco
9:30 PM – Pretty Lights
10:30 PM – Booka Shade

Beatport Stage

12:00 PM – Shigeto
2:00 PM – Secrets
3:30 PM – ItaloBoyz
5:00 PM – dOP
6:30 PM – Joel Mull
8:30 PM – Radio Slave
10:00 PM – Chris Liebing

Made In Detroit Stage

3:30 PM – Jenny Lafemme
5:00 PM – Punisher
6:30 PM – Jennifer Xerri
8:00 PM – Minx
9:30 PM – Magda

Torino Stage

2:00 PM – Inxec
3:30 PM – Sean Deason
5:00 PM – Monty Luke
6:30 PM – Barem
7:30 PM – Motel Connection
9:00 PM – Mauro Picotto

css.php